Krb nebo krbová kamna se stávají obvyklou součástí našich domácností. Pokud se krb používá, nemine nás jeho úklid. Můžeme popel vybírat z krbu a jeho popelníku lopatkou do kbelíku a nadávat na spoustu prachu a zápachu. Pokud však po tomhle netoužíte, je vysavač popela řešením nenákladným, estetickým a účinným. 
 Hořící kamna.
Výrobců vysavačů popela je mnoho a je tedy i několik různých řešení. Použitá filtrace má však zásadní vliv na komfort používání, ale i na cenu výrobku.
Tady jsou základní typy:

  • Pevně uložený filtr v tělese vysavače. Většinou se jedná o hepafiltry schopné odfiltrovat i ty nejjemnější částice a chránit tak naše dýchací cesty od jemňoučkého popela. Takový vysavač je velkým pomocníkem. Jeho filtr se však postupně zanáší až je nakonec po několika použitích sací výkon vysavače nedostatečný. Nezbývá než vysavač otevřít a filtr od nalepeného popela oklepat. Pak už zase vysavač funguje jako dřív.
  • Na vysavači je tlačítko, po jehož stlačení se při sníženém sacím výkonu profoukne filtr a oddálí se tím jeho ošetření nebo výměna.
  • Vysavač s oklepem filtru. Tento vysavač se čistí automaticky buď v pravidelných intervalech nebo v závislosti na stupni znečištění filtru. 

 Ještě žhavý popel.
Příkon vysavačů není nijak limitující a je v rozmezí 600 – 2000 W. Některé mají jeden filtr, jiné dva, některé jsou dokonce zvlhčené pro účinnější filtraci. Odlišují se i požitými materiály (může být použit odolný plast nebo kov) nebo obsahem nádoby, který určuje kolik popela se do vysavače schová a jak často jej tedy budeme vynášet. Obvykle to bývá 20 litrů, což je množství dostačující, a přitom nádoba není příliš těžká na manipulaci. Prostě ideál.
 
Podstatnou vlastností je teplota nasávaného popela. Bývá mezi 40 – 60o C. Čím víc tím lépe. Pokud topíme v krbu do noci a ráno krb prohlédneme, mohou být v popelu ještě žhavé kousky a ty z požárního hlediska do vysavače rozhodně nepatří.
 
Samostatnou kapitolou jsou separátory. Ty jsou jen přídavným zařízením k běžnému vysavači. Nemají svůj motor. Po připojení k vysavači zachytávají popel ve svém zásobníku a chrání tak filtraci vysavače. Hodí se spíše pro občasné použití.