Vybrat vhodnou sedací soupravu nemusí být vůbec obtížné i přesto, že se jich vyrábí stovky modelů od desítek různých výrobců. Můžeme je zakoupit buď v některé kamenné prodejně, anebo přes Internet. Optimální možností je pochopitelně tento kus nábytku vyzkoušet na vlastní kůži, neboť právě pohodlí je tím rozhodujícím měřítkem. Teprve pak přichází na řadu estetický dojem, tvar, velikost a praktičnost. Některé směry současných módních trendů se nám sice snaží vnutit, co je IN, i když to zrovna nekoresponduje s tím, jak tyto výrobky vnímáme svým pocitem, zda jsme uvnitř spokojení, ale to už je na každém z nás, co si zvolí, zda upřednostní své vlastní zájmy, anebo se přizpůsobí tónu, jež udává někdo jiný.
plný gauč polštářů.jpg


Na co dbát před samotným nákupem


·         Podstatnou roli hraje nejen dekor sedací soupravy, ale i její barevný tón. Pokud zařizujete menší obytný prostor, řekněme o velikosti 4 x 5 metrů, lépe v něm vynikne nenápadný, jemný vzhled ve světlé pastelové barvě. Nebudete se tu cítit stísněně, světlé barvy neubírají na světle, naopak tmavou sedačku můžete klidně pokládat jako dominující prvek do velkých obývacích pokojů a vstupních hal.


·         Jste-li stoupenci červené barvy, namísto červené sedačky sáhněte raději po červených doplňcích – polštářcích apod. Tato výrazná teplá barva se hodí spíše do kancelářských prostor, kde upoutá pozornost, a kde má podpořit společenský kontakt se zákazníky nebo spolupracovníky.


·         Důležité prvky sedacích souprav jsou pomalu se svažující opěrky zad, výsuvná podnožka a sklopné područky. Hlavu bychom neměli mít zabořenou v ušáku, abychom s ní mohli pohybovat volně.


·         Při nakupování bychom měli mít možnost vyzkoušet posezení, zda nás netlačí do zad pružiny nebo dřevěné komponenty, a také jak na nás působí na dotek samotný potah. Pamatujte na to, že příliš syntetiky není jednak příjemné na omak, a pak je tento materiál špatně prodyšný. Velmi oblíbené jsou např. strukturované potahy Italvelluti nebo Microcord.
tmavá místnost.jpg


·         Zda jít do pohovky rozkládací, anebo obyčejné, záleží vždy na tom, jestli ji budeme používat pro občasné spaní, ale to nejdůležitější jsou její rozměry. Kolem soupravy by se mělo dát volně procházet, v malých místnostech se zkrátka musíme uskromnit. Naštěstí je dnes na trhu mnoho možností a dokonce je možné takový nábytek zakoupit nebo vyrobit z dřevěných palet.