Zvolit správné osvětlení do interiéru je velmi důležité. Jedná se totiž o otázku praktické stránky, funkčnosti, i designu. Při výběru světel je důležité si položit hned několik otázek, abychom věděli, co přesně hledáme. Řídit se rozložením domácnosti, stylem, i prosvětleností. Obecně platí, že čím méně denního světla do bytu proniká skrze okna, tím zářivější a intenzivnější musí osvětlení být.

velký sál

Nízké stropy

Pokud máte v místnostech nízké stropy, visací lustr nebude zrovna praktickým řešením. Nejen že by bylo nepříjemné bouchat se hlavou o lustr, ale ani z estetického hlediska to nepůsobí zrovna dvakrát příjemně. V místnostech s nízkým stropem je tedy vhodnější volit buď bodová stropní svítidla, přisazený lustr, nebo nástěnná svítidla.

Vysoké stropy

V místnostech s vysokými stropy jsou pak závěsné lustry ideální, protože ubírají místnosti asymetrii. Pokud je půdorys místnosti čtvercový, je vhodné volit jeden masivnější lustr přímo doprostřed. U úzkých, podlouhlých místností se zase hodí menší visací lustry na delším lanku, a to ve větším množství, aby stejnoměrně prosvítily celý pokoj.

Místnosti s nedostatkem denního světla

Co se týče místností s málo, nebo dokonce žádnými okny, je vhodné volit silné svítidlo, nejlépe s volbou bílých zářivek. https://www.osram.cz/osram_cz/produkty/svetelne-zdroje/zarivky/zarivky-t5/index.jsp Temné místnosti působí ponuře, a mohou v člověku postupem času dokonce vyvolávat depresi. V takových případech je tedy umělé osvětlení jediným záchranným lanem.

dřevěný lustr

Víceúčelové místnosti

V místnostech, které jsou využívány k více různým druhům činností, je zapotřebí více různých druhů osvětlení. Jednou z takových místností může být třeba obývací pokoj, kde jak sledujeme televizi, čteme, odpočíváme, tvoříme, ale i hostíme návštěvy. Ideální tedy je, pokud kromě stropního svítidla použijeme ještě jedno nástěnné pro tlumenější osvětlení, a pro čtení, či pro odpočinek stojací lampu s nastavitelným tlumením.

Kvalita

Je vždy nutné kupovat pouze kvalitní osvětlení, které plně splní svůj účel, ale v ničem neškodí. Velký výběr kvalitních designových svítidel seženete ve specializovaných prodejnách osvětlení, nebo například na e-shopu Light4Home.