1.       Hodí se tato hračka do sbírky hraček mého dítěte?
Myslíte si, že je opravdu nutné kupovat jedenáctou panenku Barbie, když už jich má Vaše princezna deset? Nebylo pro tentokrát lepší koupit například sadu korálků na navlékání?
dieselová lokomotiva
2.       Je hračka kvalitní, vydrží mu dlouho?
Absolutně se nevyplácí kupovat hračky, které na první pohled vypadají, že se rozpadnou po jednou dni užívání vaším dítětem. Malé děti ještě zcela nerozumí tomu, že musí s hračkou zacházet opatrně, je proto důležité, aby hračka něco vydržela.
panenka Barbie
3.       Je hračka bezpečná a přiměření věku mého dítěte?
Věková doporučení na hračce je brát s rezervou, protože velmi brzy zjistíte, že do tří let by si Vaše dítě nemohlo hrát téměř s ničím kromě chrastítek. Přesto je dobré, pokud se přesvědčíte, zda vybraná hračka prošla testem bezpečnosti. Ohlídejte si, že skutečně nehrozí vdechnutí malých částí či že by hračka mohla být vyrobena z jedovatých látek.
4.       Bude tato hračka mé dítě nějak rozvíjet?
Snažte se dětem kupovat hračky, které je budou opravdu nějak rozvíjet. Opravdu je nutné dětem kupovat plastové zbraně? Musíte mít doma dvě skříně plné plyšáků?
5.       Na jak dlouho tato hračka dítě zabaví?
Zkuste kupovat jen hračky, o kterých jste přesvědčení, že Vaše dítě zabaví na déle než pár vteřin. Volte hračky, u kterých tušíte, že se k nim bude dítě rádo vracet.
hračka pokladna
6.       Co tato hračka mé dítě naučí?
Což takhle synovi pořídit dětské nádobíčko? Přece nebudete chlapci bránit hrát si s tím, co ho zajímá. Holčičky si také někdy rády zajezdí s autíčky nebo vláčky. Podpoříte tak jejich všestrannost a překonáte genderové stereotypy.
7.       Je to společenská nebo samotářská hračka?
V tomto případě není ani jedna odpověď špatná, jen dejte pozor na to, aby oba druhy her zůstaly v rovnováze. Pokud se Vám podaří koupit hračku, která se bude zdát zábavná dítěti i Vám, máte vyhráno.