Není pochyb o tom, že v současnosti zažíváme jednu z největších bytových krizí. Ceny nemovitostí stoupají do téměř závratných výšin, a jen málokdo si může dovolit koupit byť i jen malý byt v alespoň relativně slušné lokalitě. To však neznamená, že b lidé nechtěli či nepotřebovali mít kde bydlet.

Mnozí se tuto situaci snaží vyřešit koupí stavebního pozemku. Ty jsou přeci jen levnější a je jich poměrně dost. Obvykle jsou na ně zavedeny vodovodní i odpadní sítě i elektřina a stačí na nich jen postavit dům.

To má na první pohled několik výhod: můžete si postavit domov přesně podle svých představ a požadavků, samozřejmě s přihlédnutím k velikosti pozemku. Také můžete stavbu rozfázovat tak, jak budete potřebovat. To vše zní dobře, avšak je potřeba si uvědomit, že to není zadarmo. Stavba domu je poměrně drahou záležitostí, a peníze nejsou zrovna běžná komodita.

plán budoucího domu

Zde nám může pomoci hypotéka na stavbu domu. Ta se od té běžné liší tím, že namísto toho, abychom z peněz financovali koupi nemovitosti, budeme z ní financovat její stavbu. Předem samozřejmě musíme dodat plánovaný rozpočet i všechny ostatní náležitosti. A je pravdou, že stavba vyjde v současnosti levněji než koupě.

Toto je něco, čemu podlehlo poměrně dost lidí. Avšak krize bydlení zasáhla i zde. O čem se totiž příliš nemluví je fakt, že velmi rychle rostou nejen ceny nemovitostí, ale i stavebních materiálů. Velmi snadno se tak může stát, že zjistíte, že o půl roku později stojí stejné množství cihel mnohem více. Peněz však více není.

rozestavěný dům

To vede k tomu, že se dostupné finance vyčerpají ještě dřív, než je stavba hotova. V důsledku tak máte rozdělanou stavbu, přičemž musíte stále splácet hypotéku, kterou jste si na ni vzali. Tím pádem také nebudete mít dostatek peněz na to ji dokončit.

Jistě, zdá se to jako poměrně černý scénář, avšak je mnohem běžnější, než byste si mysleli. Proto je vhodné před podáním žádosti dobře sledovat situaci na trhu, ať se také takto nespálíte.