Kočky v úrovni domestikace nedošly tak daleko jako psi. Jsou hodně teritoriální a více samostatné. Nerady za sebe nechávají rozhodovat. Stěhování mohou snášet opravdu špatně. Je potřeba si to uvědomovat a myslet na to.
kočka v krabici
Pokud chodí kočička i ven, rozhodně zapomeňte na to, že ji ihned po převozu na nové místo vypustíte. Vrátila by se domů a pravděpodobně by cestu nepřežila. Minimálně tři týdny je třeba kočku seznamovat s tím, že má nový domov! Kočku ideálně nechte několik prvních dní pouze v jedné místnosti. Sem ji dovezte vše, co má ráda.
muž přenášející krabice
Nechte její původní mističky, pelíšek, záchod i hračky. Pokud máte možnost kočičí toaletu převést s pískem, který jste pouze vyčistily, ale ponechaly ten, který pár dnů již používala v původním domově, bude to ideální. Ucítí se z něj a bude mít větší pocit bezpečí. Dobrou možností je také otřít o kočku hadřík a ten pak otírat o různý nábytek v místnosti, aby měla pocit domova. Ideální je převést i nějaký nábytek, na který byla zvyklá. Například křeslo, ve kterém spávala.
Neměňte vaše zvyky. Dodržujte čas krmení i to, co je kočka zvyklá jíst. Byly by to naprosto zbytečné změny a další stres pro kočku.
Šanta kočičí je rostlina, která u koček navozuje uvolněnou náladu, uklidňuje je. Existují s ní například různé hračky. Můžete ji pořídit. Přesto se může stát, že kočka si najde své útočiště v nějakém malém prostoru, například pod skříní, kde bude několik dnů zalezlá. Pokud by byla situace extrémní a trvala více jak týden, je dobré navštívit veterináře, který může zvířeti předepsat léky na uklidnění.
spící kotě
Kočičce se dostatečně věnujte. Hrajte si s ní a hodně se s ní mazlete. Po několika dnech zvykání na jednu místnost ji pusťte i do dalších částí nového bytu či domu. Nechte ji pomalu seznamovat s novým prostředím. Zvykne si. Může to chvíli trvat a může být nervózní, lekavá a prostě trochu jiná, než je u ní běžné, ale nakonec si zvykne. Nic to však nemění na tom, že stěhování s kočičím parťákem je o něco složitější než to s tím psím.